Retailys na podnikatelské misi po USA

Petr Heller, Retailys CEO & Founder

Česká softwarová společnost Retailys se prostřednictvím svého ředitele Petra Hellera zúčastnila významné podnikatelské mise Svazu průmyslu a dopravy doprovázející předsedu Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila při jeho oficiální návštěvě USA ve dnech 2. – 9. června 2022. Petr Heller systém Retailys představil v Chicagu, Washingtonu a Richmondu a tato cesta představovala další krok v plánech na založení pobočky v USA.

Spojené státy patří mezi hlavní obchodní partnery Evropské unie a americké firmy aktivně hledají nové obchodní příležitosti poté, co musely opustit svoje trhy v Rusku a omezit aktivity na Ukrajině. Američtí výrobci a obchodníci hledají cesty, jak svoje zboží rychle dostat do Evropy. Tohoto zájmu využívá i česká softwarově – konzultační společnost Retailys (https://www.retailys.com, https://www.retailys.cz ), která poskytuje robustní platformu pro ucelenou online expanzi do celé Evropy. „Firmy mají v jedné administraci všechny svoje evropské e-shopy, ty navíc splňují lokální specifika, jako jsou různé DPH sazby, lokální jazykovou podporu, měny, logistiku apod. Navíc do Retailysu přidáváme nové a nové typy prodejních online kanálů, kam je možné zboží zalistovat, jako například velmi populární tržiště typu Amazon či eBay. Všechna produktová data, ceníky, skladové zásoby, ale i objednávky či zákazníky ze všech svých shopů a tržišť má obchodník centralizovány v jedné přehledné administraci,“ vysvětluje výhody Retailysu pro obchodníky ředitel Petr Heller.

Czech business delegace před sochou T.G. Masaryka ve Washingtonu DC

Prvním státem, které delegace navštívila, byla severoamerická Illinois s největším městem Chicago. „Ilinois se pravidelně zařazuje mezi pět největších exportních amerických států, ze kterého jdou do celého světa průmyslové výrobky, medicínské zboží, ale třeba i pokročilé technologie kosmického či leteckého průmyslu,“ zdůrazňuje význam tohoto státu Petr Heller. „A právě vysoce proexportní zaměření tohoto regionu a potenciální zájem o online expanzi do Evropy, a tedy nutnost hledání vhodných softwarových nástrojů k tomu určených, byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli prezentovat Retailys právě tady,“ doplňuje Heller. Hlavní prezentace Retailysu před partnery probíhala na podnikatelském fóru ve známém mrakodrapu Willis Tower, jehož záštitu převzal místostarosta Chicaga a sám úspěšný chicagský startupový podnikatel Samir Mayekar, který se také ujal úvodního slova.

University of Chicago stojí za technologickým rozvojem regionu

Technologickému rozvoji vděčí Chicago mimo jiné i proslulé University of Chicago, kterou delegace navštívila následně. „Pro mě osobně byla zajímavá diskuse s předními vědci v oblastech AI a data science, protože to je něco, co do e-commerce proniká stále hlouběji a co i my v Retailysu pečlivě sledujeme.“ říká Heller. Doplňuje, že si váží zejména setkání s prof. Veronikou Ročkovou, Češkou, která jako první na této univerzitě získala profesuru v oblastech statistiky a umělé inteligenci se dlouhodobě věnuje. „Překvapilo mě, jak rychle jsme narazili na problémy, které v e-commerce umělá inteligence může pomoci vyřešit, ať už se jedná o pokročilé doporučovaní systémy usnadňující zákazníkům nákupy zboží na e-shopech, ale stejně tak i analýza velkého množství produktových dat na globálních marketplacech, která může obchodníkovi automatizovaně vytvářet prodejní strategie v závislosti na jeho konkurenci,“ upřesňuje Heller některá témata, která s datovými vědci na univerzitě diskutoval.

Vedle byznysově a technologicky založených schůzek, které tvořily páteř podnikatelské části mise, měl ale Petr Heller možnost seznámit se i s početnou komunitou českých krajanů, kteří v Chicagu žijí. Delegace tak navštívila například Českou školu T.G. Masaryka či představení Švandova divadla a následnou recepci s krajany v Chopin Theatre. Důležité kontakty také podnikatelé navázali na českém konzulátu či lokální pobočce organizace CzechTrade. „Za důležité ale považuji i vztahy, které se rodily i mezi členy podnikatelské delegace,“ zdůrazňuje Heller a dodává, že díky Vystrčilově misi tak mohou vzniknou nová obchodní partnerství i mezi českými podnikateli doma.

Washington jako sídlo těch největších amerických firem

Po Chicagu odletěla delegace do hlavního města USA Washington D.C., kde za podpory velvyslanectví a nevládní organizace The American-Central European Business Association (ACEBA) proběhlo důležité česko-americké obchodní fórum zahájené úvodní řečí českého velvyslance Hynka Kmoníčka a předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který zdůraznil potřebu prohloubení spolupráce mezi českými a americkými firmami.

Na fóru byli hojně zastoupeni zástupci těch největších globálních firem. „Během mnoha jednání jsem měl možnost představit naše e-commerce řešení vrcholným manažerům společností jako např. Amazon, Google či SAP, jejichž zástupci se fóra zúčastnili. Získaný network byl pro nás nesmírně užitečný,“ říká Heller a vyzdvihuje tak jeden z hlavních přínosů celé mise. Po ukončení byznysového fóra zamířila podnikatelská delegace do washingtonských sídel dvou technologických firem IBM a Honeywell, kde měli členové delegace možnost seznámit se s moderními IT řešeními v oblastech smart cities, obrany, logistiky či umělé inteligence.

Retailys – představení během B2B fóra

Virginia podporuje začínající podnikatele

Poslední americký stát, kam delegace zamířila, byla Virginia. Tato oblast je známá nejen díky své bohaté historii, ale dnes také díky svému přístavu v Norfolku, který je považován za jeden ze tří největších na celém Východním pobřeží a představuje tak páteř americké námořní logistiky a exportní infrastruktury a jeho význam stále roste. I z tohoto důvodu si v nedalekém hlavní městě Richmondu zřídili v poslední době svoje centrály společnosti jako Amazon či korejsko-americký průmyslový konglomerát Navien. Virginia má pro začínající podnikatele mnohé výhody. Jednak velmi vzdělanou populaci v technických oborech – zhruba třetina obyvatel disponuje alespoň bakalářským titulem. Další výhody představují nižší náklady na start podnikání, levnější náklady na pracovní sílu, ale i také různé investiční pobídky.

„My jsme jednali přímo s lokální vládní organizací na podporu byznysu Greater Richmond Partnership, kde jsem zjišťoval konkrétní podmínky pro založení firmy, dotace na vytvoření pracovních míst, zvýhodněné půjčky, ale i další kontakty na lokální byznysovou komunitu,“ upřesňuje Heller a dodává, že zejména technologické a inovativní firmy mají v Richmondu doslova dveře otevřené.

Pro Retailys se jednalo během krátké doby už o druhou cestu po Spojených státech amerických. V závěru roku 2021 totiž společně s dalšími inovativními českými firmami vybranými agenturou CzechInvest navštívili zástupci firmy Kalifornii a v oblasti Silicon Valley se seznamovali se ze zdejším startupovým trhem a navazovali první americké kontakty. „V souladu s naší dlouhodobou strategií umožnit každému online obchodníkovi expanzi do celého světa musíme přinášet stále nová e-commerce napojení na lokální služby a prohlubovat naše znalosti o e-commerce v jednotlivých zemích, z čehož těží naši klienti. Získávání nových partnerů je bez lokální působnosti velmi složité. Založení pobočky ve Spojených státech amerických je tak dalším logickým krokem v rozvoji naší firmy a věřím, že první aktivity v USA započneme už příští rok,” upřesňuje Heller další plány jeho firmy v Americe do budoucna.

Vyzkoušejte Retailys nezávazně

Nezávazně si vyzkoušejte, jak funguje Retailys, jaké má funkce, a jak vám vyhovuje uživatelské rozhraní. Zdarma si vytvoříte e-shop do 10 produktů a 10 objednávek.
Vyzkoušet zdarma